Educa Liberec 2015

19.10.2015 08:47

EDUCA  Liberec 2015

   Ve čtvrtek 15.října měly svátek všechny Terezy, případně Terezie, a počasí nestálo doslova za nic. Déšť, mrholení, mlha a znovu totéž, jenže v obráceném pořadí.K tomu teplota zcela podprůměrná.

   Navzdory této slotě jsme se na nádraží sešli všichni. Kdo všichni? Přece my, žáci 8. a 9.ročníku Základní školy v Jestřebí.

   A co nás přinutilo vyrazit v nepohodě kamsi na výlet? Tak za prvé to nebylo kamsi, nýbrž do Liberce a za druhé, nepřinutilo nás nic, to my sami jsme se chtěli přesvědčit, co všechno nám může nabídnout veletržní akce zvaná EDUCA, neboli veletrh vzdělávání, ještě přesněji veletrh středního školství a zaměstnanosti.

   Za několik měsíců se my všichni -náctiletí musíme rozhodnout jak dál. Co studovat a kde studovat. Nejde o žádnou maličkost, nýbrž o rozhodnutí zásadní, možná zlomové.

   A právě proto jsou organizovány takové akce, jakou jsme my, jestřebáci, navštívili ve čtvrtek.

   V pohodě jsme zvládli cestu vlakem tam i zpět, včetně přestupu, a pěší vycházky promočeným Libercem. V tamní aréně jsme však nefandili Bílým tygrům, nýbrž sledovali, vyzvídali, zkoumali, v některých případech i osahávali a zkoušeli.

   Nabídka všemožného vzdělávání byla vskutku ohromná. Počínaje kuchaři, chovateli, obráběči, přes umělecké truhláře, maséry a mechaniky všeho možného, až po armádní školu a třeba profesi hajného či porybného.

   Zřejmě každý si našel to svoje povolání, to, co by chtěl v budoucnu dělat. Teď záleží jen na nás a na našich studijních výsledcích. Krásných profesí a dobrých škol je opravdu hodně.

PeadDr. Lubomír Kašpar