Legie

23.05.2018 07:12

   Pravidelní čtenáři našich webovek si pravděpodobně vzpomenou na dlouhodobý školní projekt věnovaný vzniku samostatného Československa v roce 1918. Žáci i učitelé se zaměřují na okolnosti a důvody, které byly příčinou tohoto dějinného zvratu.

   Jedním z hegemonů oné historické skutečnosti byli i legionáři, ať již šlo o Legie ruské, francouzské či italské. Samozřejmě se o jejich roli vždy hovoří a diskutuje. Nicméně…, jsme pouhými laiky. A proto nás potěšila možnost navštívit Legiovlak, stojící v posledním květnovém týdnu na novoborském nádraží.

   Prakticky celý druhý stupeň tak měl možnost prohlédnout si velice pěkně zpracovanou expozici o vzniku, životě i bojích našich legií v Rusku. Těpluška, štábní vagon, obrněný vagon, polní lazaret na kolejích…, to  vše s odborným a poutavým výkladem mužů v legionářských uniformách. Nemluvě již o audiovizuálním úvodu, který byl poučným hraným dokumentem s autentickými prostřihy a vhodně vystihl celou atmosféru tehdejší doby, doby, kdy naši prapra…dědové bojovali za samostatnost naší země, za vznik republiky.

Fotogalerie ZDE

 

Fotka:  Fotka: