Předvánoční škola

03.01.2017 09:45

   Prosinec začal vskutku ďábelsky. Bylo podělí 5. prosince a naši krásnou poklidnou školu infiltrovali vyslanci samotného Satanáše. Vnikli do všech školních budov včetně mateřinky a chovali se..., no zkrátka jako pekelníci. Naštěstí svatý Mikuláš a andělé rázně ukončili jejich zběsilé řádění a vše se v dobré obrátilo.
   O den později tři deváťáci získávali v České Lípě zkušenosti v oboru finanční gramotnost, což bylo spojeno i s mluveným projevem v angličtině. Akce se zúčastnilo celkem jedenáct týmů z různých škol našeho okresu a získané vědomosti, praktické znalosti a zkušenosti se jistě budou hodit.
Téhož dne se většina žáků druhého stupně společně s žáky Základní školy v Doksech zúčastnila exkurze do Cukrovaru Tereos. Akce byla součástí  výuky chemie a tak ti, kteří doufali, že se "ulejí" z vyučování, měli velkou, velikou smůlu. Ostatně názorné vyučování je vždy účinnější, než pouhé naslouchání výkladu. Nyní žáci vědí něco o historii cukrovarnictví, mají vědomosti, které se týkají výroby cukru, biopaliva, zemědělského hnojiva i krmiva pro zvířata. S tím vším se v rámci pobytu v cukrovaru seznámili, neboť se jedná o komplexní program Cukrovaru Tereos TDD Dobrovice. A jako sladkou tečku mohli všichni ochutnat cukr v různých fázích výroby.
   Školní družina se pro změnu podívala, jak to vypadá v Děčínské ZOO škole. Tamní pracovníci nachystali hravý program s přitažlivým názvem. "Na lovu s rysy a vlky". Takový název upoutá jistě každého, kdo se zajímá o přírodu a má alespoň trochu smyslu pro dobrodružství. Dva soutěžní týmy - vlci a rysové - plnily soutěžní úkoly, přičemž děti získávaly vědomosti o životě těchto šelem. Palmu vítězství si nakonec odnesli vlci.
Samozřejmostí byla rovněž návštěva u družinového adoptivního, a možná i trochu kultovního, zvířete -  rysa ostrovida. Dostal vánoční přáníčko a několik, zcela jistě velice dobrých, dárečků.
   Skupina našich žáků navštívila tradiční vánoční trh v nedalekých Drážďanech. Jeho atmosféra uchvátí snad každého a naše děti rozhodně nebyly výjimkou. Kromě neopominutelných ochutnávek všech možných dobrot, jízdy na kolotoči a vstřebávání provoněného svátečního poklidu, nechyběla ani prohlídka historického centra a samozřejmě Zwingeru. Domů se všichni vrátili unavení, leč nadmíru spokojení.
   Advent byl také dobou, kdy v naší škole proběhl malý vánoční jarmark. Použil jsem sice adjektiva malý, s tím drážďanským se samozřejmě nemohl srovnávat co do velikosti, rozlohy, počtu atrakcí a stánků, avšak pokud jde o atmosféru, kdo ví...
Návštěvnost byla veliká, převeliká, jak se praví v pohádkách, a ona to tak trochu i pohádka byla. V každé třídě se něco dělo, soutěžilo se, vyrábělo, muzicírovalo, dokonce probíhaly i závody sobích spřežení a kdo si již připadal uondán, mohl se občerstvit vynikajícím pečivem. A nejen vánočním.
Odpoledne vyvrcholilo pěveckým vystoupením školního sboru, posíleného o zpěváky z jiných škol, v jestřebském kostele.
   V předvánočním týdnu se deváťáci ještě pokusili ztvárnit své vize rekonstruované a modernizované kinokavárny a jejich grafické i slovní představy byly předány obecnímu úřadu. Třeba budou pro někoho inspirací.
Poslední školní den před Vánoci každá třída hodnotila uplynulé období, případně celý rok 2016, jako třeba devítka. Zamýšleli jsme se nejenom nad tím co bylo, ale zejména nad tím, co bude, co nás čeká, a jak to optimálně všechno v pohodě zvládnout. Každou třídu navštívil pan ředitel a popřál žákům krásné Vánoce, báječné vánoční prázdniny a úspěšný rok 2017. A potom došlo na rozdávání dárečků, popřáli jsme si všechno krásné navzájem a na jedenáct dnů opustili naši školu.

Během prosince  se stalo pochopitelně mnoho a mnoho dalších věcí. O všech si můžete přečíst a fotomateriál prohlédnout na webových stránkách jednotlivých tříd. Stačí jenom zabrousit na webové stránky naší školy (www.zsjestrebi.cz) a číst… a dívat se…

PaedDr. Lubomír Kašpar