Škola a únor

01.03.2017 07:40

   Únor byl takový zvláštní měsíc. Především kratší co do počtu kalendářních dnů, ale, a to hlavně, kratší o to, že byly tzv. jarní prázdniny. A tím se vlastně veškeré školní dění muselo směstnat do několika málo dnů, kdy jsme ve škole byli a pilně pracovali.

   Další specifikou tohoto měsíce bylo, že žáci i žáčci začali „sbírat“ známky, případně i poznámky, na druhé pololetí. Leč zatím nehodnoťme a věnujme se těm několika zajímavým únorovým událostem.

   Ve čtvrtek prvního  února se Markéta Bratršovská a Veronika Svatušková zúčastnily okresního kola Olympiády z českého jazyka. Přestože se poctivě připravily a vydaly ze sebe v průběhu dvou nekonečných hodin to nejlepší, na palmu vítězství nedosáhly. Obě skončily v první polovině účastníků (a účastnic). Získaly však cenné zkušenosti, které se jim, doufejme, budou hodit při studiu na střední škole.

   Úrazy, zejména úrazy páteře, mohou obrátit člověku život úplně vzhůru nohama. Takových neštěstí, která se dotýkají zvláště mladých lidí, se v naší republice odehraje ročně několik stovek. Především z toho důvodu nás 16. února navštívili zástupci pražské agentury Banal Fatal, konkrétně profesionální hasič Honza a vozíčkář Jarda. Jarda nám povyprávěl svůj životní příběh, Honza příběhy jiné, stejně tragické, s nimiž se setkal v rámci své profese. Seminářem se prolínaly filmové záběry,  které v mnohdy evokovaly konkrétní dotazy a poměrně často z nich vznikla přímo diskuze na dané  téma. Získali jsme mnoho rad a informací, jak uchránit své tělo před fatálními následky a jak mnohdy jednoduchá prevence může zabránit nejhoršímu. Bez prevence nemůže úrazovost nikdy klesnout! Jardo a Honzo, ještě jednou děkujeme.

Dům dětí a mládeže Smetanka z Nového Boru, LO TJ Stadion Nový Bor a OR AŠSK Česká Lípa zorganizovaly okresní kolo soutěže ve sjezdovém lyžování a snowboardingu. Soutěž se uskutečnila ve SKI areálu Polevsko a ve dvou kolech obřího slalomu nás reprezentoval Petr Carda (8. třída) a Daniela Ema Chládková (2. třída).

   Během měsíce února se děly i jiné věci, o kterých si můžete přečíst, případně se podívat na obrázky na webových stránkách jednotlivých tříd. Stačí nalistovat webové stránky naší školy (www.zsjestrebi.cz).

PaedDr. Lubomír Kašpar