Soutěž Věstonických venuší vyhrála soška Matyáše Dubna

30.06.2017 09:00

Předposední školní den byli ve škole v Jestřebí vyhlášeni vítězové školní výtvarné soutěže. Titul absolutního vítěze získal žák 6. třídy - Matyáš Duben (z Doks), který však na vyhlášení chyběl. Užívá si už totiž předčasně prázdnin.      
Matyášovi a vítězům za jednotlivé třídy gratulujeme.

Vítězové za jednotlivé třídy

třída 4.

Podráský Jiří

třída 5.

Bendová Eliška

třída 6.

Duben Matyáš, absolutní vítěz

třída 7.

Kredl David

třída 8.

Perunová Zuzana

třída 9.

Grégerová Lucie

 

Soutěž pro žáky 4. - 9. ročníku, která spočívala ve výrobě vlastní sošky podle kopie originálu Věstonické venuše, vyhlásilo SRPŠ v květnu 2017. Děti tvořily sošky pod odborným dohledem p. Svatuškové z dílny Keramika z Červeného domečku. Hotové Venuše, opatřené kvůli identifikaci číslem, pak paní Svatušková vypálila v keramické peci, pan Kovář je seřazené podle tříd přidělal na stojan… a šup s nimi před porotce. 
Hodnocení nebylo vůbec snadné. Šest stolů a na každém z nich řada Venuší. Celkem 62 sošek. Posoudit zepředu, zezadu… Upřednostnit v hodnocení nejvěrnější podobu vůči originálu, zručnost zpracování nebo umělecký dojem? Ještě že se dostavilo tolik porotců. V průběhu dvou hodin jich z řad učitelů + pracovníků školy, zastupitelů Jestřebí a Provodína vč. obou starostů, pracovníků OÚ, kronikářky a členů SRPŠ přišlo celkem 29. Každý v jinou dobu, takže od sebe opravdu neopisovali. Díky anonymnímu označení ani nevěděli, kdo je autorem konkrétního díla, ani ze které třídy je.        
Každý porotce si nejprve vybral nejvydařenější sošku za každou třídu zvlášť; z tohoto užšího výběru pak teprve zvolil, která je dle jeho mínění ta nejlepší.

Pokud by se udílely ceny i porotcům, vyhrála by Mgr. Zuzana Šťastná. Její typ (hodnocení) bylo stoprocentní – ´trefila´ úplně všechny vítězné sošky.

Za zorganizování pěkné soutěže poděkování panu Eriku Kovářovi ze SRPŠ.

Livia Vážná Hoffmannová

Fotogalerie: ZDE